Kiedy:
21 Maj 2018 całodniowy
2018-05-21T00:00:00+02:00
2018-05-22T00:00:00+02:00

Chomik europejski (Cricetus cricetus)

Ten największy gatunek chomika zimę spędza w najgłębszym miejscu swojej nory.  Z hibernacji przebudza się zwykle w drugiej połowie kwietnia, jednak może być to zmienne w zależności od miejsca geograficznego i warunków pogodowych. Niedługo potem chomiki przystępują do godów. Są gatunkiem poligamicznym, a ich system rozrodczy  charakteryzuje promiskuityzm, co oznacza kopulację ze wszystkimi dostępnymi w populacji partnerami. Tylko w tym okresie osobniki przeciwnych płci tolerują swoją obecność. Samce często wykazują pomiędzy sobą agresję. Jako sygnał ostrzegawczy stają na tylnych nogach przyjmując pozycję słupka, demonstrują czarny brzuch i nadymają torby policzkowe, próbując odstraszyć konkurenta. Jeśli te działanie nie są skuteczne, dochodzi do boksowania, gonienia a czasem i gryzienia.

Po 20 dniach ciąży na świat przychodzi od 4 do 12 młodych, które są nagie, ślepe i głuche. Do momentu narodzin młodych samce stróżują przy norze i samicy, jednak później nie wykazują więzi rodzinnych i nie uczestniczą w ich odchowie.

Chomik europejski jest gatunkiem synantropijnym, zasiedla tereny stepowe, a także pola uprawne i nieużytki, o lekkich glebach, najchętniej z uprawami roślin zbożowych.

Obecnie w Polsce i wielu krajach europejskich traktowanych jest jako gatunek zagrożony wyginięciem.

chomik europejski
Chomik europejski w pozycji słupka; foto by katanski , CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *